Technika dřepu

Níže psaný text popisuje postup, jak je možné cvičit daný cvik. Daná technika nemusí sedět každému, tudíž berte článek jako informační sdělení.

Dřep patří mezi zaručeně nejlepší cviky pro rozvoj stehenních svalů - zkrátka dřep ničím nenahradíte. Společně s benčpresem a mrtvým tahem patří dřepy mezi top 3 cviky pro zpevnění celého těla. Prevencí před zraněním u tohoto cviku je správná technika a pozvolné tempo při zvyšování zátěže. Při velké zátěži nebo špatně zvládnuté technice, často vídáme dřepy, které nejsou dostatečně hluboké nebo velmi špatné držení těla - velké předklony.

Technické provedení dřepu

Uchopíme činku na trapézy, rozteč mezi chodidly je stejná nebo o něco větší než je šířka ramen. Chodidla vytočíme asi o 20-30° ven. Zpevníme tělo, pohled stabilizujeme na jedno místo (buď před sebe nebo nahoru, nikdy ne dolů) a s nádechem pomalu sjíždíme až do dřepu co nejhlouběji nás to pustí. Chodidla musíme udržet celou plochou na zemi, kolena po celou dobu držíme od sebe (nedovolme aby nám šla k sobě), při vracení do původní polohy (při záběru) vydechujeme.

posilovna zlin pavlis drep 300