Jak vybrat bench press lavici

Bench press lavic je na trhu nepřeberné množství, avšak každá má své opodstatnění. Liší se jak cenou, tak i použitím.

KONSTRUKCE

Konstrukce lavice může být buď v celku nebo samostatně stojící 2 části (2 odkladače). Dva samostatně stojící odkladače mají výhodu v tom, že jsou lépe přemísťovatelné,což uvítají především cvičenci, jenž nemají dostatek místa. Dvoudílné stojany bývají zpravidla levnější.
V porovnání se stojany, které mají jednu hlavní konstrukci jsou dvoudílné stojany méně stabilní a hrozí tak při špatně odložené čince zranění. Klasické stojany jsou ve většině případech vybaveny tzv. safety, což je ochrana, na kterou cvičenec odloží činku v případě nezvládnutí váhy. Díky větší ploše základy, jsou klasické stojany stabilnější a zajišťují vyšší míru bezpečnosti.

SAFETY

Neboli záchrana při nezvládnutí naložené váhy. 
Výbava, kterou by neměl nikdo podceňovat, ikdyž cvičí se sparing partnerem. Jedná se o části stojanu, které jsou výškově nastavitelné a slouží k odložení (nikoliv k odhození) činky při nezvládnutí pokusu. Safety lze také využít jako dorazy pro cvičení dotlaků - což ocení především závodníci silového trojboje.

ODKLÁDAČ ČINKY

Odklačem činky se myslí uložení před zahájením a po ukončení odcvičené série. Ve většině případech je odkladač řešen ohnutou pásovinou, která vytvoří pomyslný odkládací žlab. Z vlastních zkušeností doporučujeme zvolit řešení, jenž je opatřeno silonovými válečky. Položenou osu na válečcích si vycentrujete tak, jak potřebujete. Díký silonovým válečkům se nezničí rádlování olympijské osy. Válečky jsou snadno měnitelné.
 

MANIPULAČNÍ PÁKY

Manipulační páky jsou spíše nadstandartní vybavení u bench press lavice. Páky sice zvyšují pořizovací cenu, ale také zrychlují změnu výšky naložené činky. 

NÁŠLAPY PRO SPARING PARTNERA

Nášlapy zajišťují stabilnější a bezpečnější pozici sparing partnera. Nášlapy zvyšují bezpečnost jak pro cvičence, tak i pro toho, kdo jistí a nahazuje činku. Díky tomu, že sparing partner nemusí být v předklonu, nedochází ke zranění jeho zad při neočekáváném záběru.