Jak vybrat stojan na dřepy

Dřepovacích stojanů je na trhu nepřeberné množství, avšak každý má své opodstatnění. Liší se jak cenou, tak i použitím.

KONSTRUKCE

Konstrukce stojanu může být buď v celku nebo samostatně stojící 2 části (2 odkladače). Dva samostatně stojící odkladače mají výhodu v tom, že jsou lépe přemísťovatelné,což uvítají především cvičenci, jenž nemají dostatek místa. Dvoudílné stojany bývají zpravidla levnější.
V porovnání se stojany, které mají jednu hlavní konstrukci jsou dvoudílné stojany méně stabilní a hrozí tak při špatně odložené čince zranění. Klasické stojany jsou ve většině případech vybaveny tzv. safety, což je ochrana, na kterou cvičenec odloží činku v případě nezvládnutí váhy. Díky větší ploše základy, jsou klasické stojany stabilnější a zajišťují vyšší míru bezpečnosti.

SAFETY

Neboli záchrana při nezvládnutí naložené váhy. 
Výbava, kterou by neměl nikdo podceňovat, ikdyž cvičí se sparing partnerem. Jedná se o části stojanu, které jsou výškově nastavitelné a slouží k odložení (nikoliv k odhození) činky při nezvládnutí pokusu. Safety se také dají využít k odložení činky, při cvičení trapézů-krčení ramen). Cvičenec si tak nemusí pokaždé zvedat činku až ze země.
steel decor posilovaci stroje power combo rack ipf

ODKLÁDAČ ČINKY

Odklačem činky se myslí uložení před zahájením a po ukončení odcvičené série. Ve většině případech je odkladač řešen ohnutou pásovinou, která vytvoří pomyslný odkládací žlab. Z vlastních zkušeností doporučujeme zvolit řešení, jenž je opatřeno silonovými válečky. Položenou osu na válečcích si vycentrujete tak, jak potřebujete. Díký silonovým válečkům se nezničí rádlování olympijské osy. Válečky jsou snadno měnitelné.
steel decor posilovaci stroje odkladac cinky stojan na drepy bench press 

MANIPULAČNÍ PÁKY

Manipulační páky jsou spíše nadstandartní vybavení u stojanu na dřepy. Páky sice zvyšují pořizovací cenu, ale také zrychlují změnu výšky naložené činky. Při cvičení s vyšší váhou, jsou manipulační páky takřka neodmyslitelným pomocníkem.
posilovaci stroj steel decor stojan na drepy bench press

SKLÁPĚCÍ STOJANY

Jsou stojany, které jsou konstrukčně vyrobeny tak, aby šly sklápět do tvaru písmena A. Tohle řešení uvítají především lidé, kteří při dřepování drží činku širokým úchopem.